Ostropest plamisty

ostropestrec-mariansky-kvet-semeno

Inne nazwy:

  • j. łaciński – Silybum marianum

 

 

Krótki opis

Ostropest jest ważną rośliną leczniczą. Inne nazwy to oset mleczny, pstrok. Są to  nazwy  historyczne. Obecna nazwa została nadana roślinie w 1989 r. Ostropest plamisty należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest to roślina jednoroczna do dwuletniej, która może urosnąć do wysokości 250 cm, ale najczęściej nie osiąga więcej niż 150 cm. Łodyga i liście są owłosione, a wierzchołek łodygi jest rozgałęziony. Stosunkowo duże liście mają kolczaste brzegi. Liście są sztywne i jasne. Dolne liście tworzą rozety. Ostropest kwitnie na fioletowo, po kwitnieniu wytwarza owoce niełupki. Występuje w wielu miejscach. Jego pierwotnym terytorium były Wyspy Kanaryjskie część kontynentalna wokół Morza Śródziemnego, do Azji Zachodniej i Mniejszej. Stamtąd dotarł na cały świat. Występuje na wysokości do 700 metrów. Najczęściej rośnie na glebach gliniastych i piaszczysto-gliniastych. Ostropest potrzebuje gleby bogatej w składniki odżywcze. W dzikiej formie można go znaleźć na rumowiskach, kompostach itp. Ostropest plamisty znany jest od wieków. Udokumentowane wzmianki pochodzą ze starożytnej Grecji i Rzymu. Jednak bardziej znany stał się w  XVI wieku. Był stosowany przez ówczesnych uzdrowicieli i lekarzy. Wytwarzano z niego różne rodzaje wywarów, ekstraktów i nalewek, głównie stosowanych w problemach brzusznych, tj. w dolegliwościach żołądka, jelit i wątroby. Wykorzystuje się głównie owoce i nasiona, rzadziej liście czy korzeni.

Skład:

Działanie lecznicze ostropestu wynika głównie ze składu jego owoców i nasion. Najważniejsze są niewątpliwie substancje należące do kompleksu sylimaryny. Są to flawonoidy: sylibina A, sylibina B, izosilybina A, sosilybina B,silykristina, dehydrosilybina, apigenina i silydianina Oddzielną grupą flawonoidów są silandryna, sylibina, silyhermina itp. W nasionach występują również lipidy, kwasy tłuszczowe które są najbardziej odpowiednie dla nas czyli nienasycone. Na przykład linolowy, oleinowy, palmitooleinowy itp. Innym ważnym składnikiem są olejki eteryczne, np.  występujący w nasionach: gamma kadinen  oraz alfa pinen. Oprócz tego ostropest zawiera też związki terpenowe, takie jak limonen, terpinen-4-ol, beta-kariofilen lub alfa-humulen. Nieodłączną częścią ostropestu są też polisacharydy, aminokwasy (np. lizyna, treonina, glicyna, leucyna ...), witaminy oraz minerały. 

Zatwierdzone przez UE oświadczenia zdrowotne:

W nasionach i owocach znajduje się wiele substancji, które wykazują korzystne działanie. Przeprowadzono wiele badań nad ostropestem plamistym, zarówno w laboratoriach, jak i klinicznych..

Do udokumentowanych i uznanych działań  ostropestu plamistego należy wpływ na funkcje niektórych narządów i procesów w organizmie:

• Prawidłowe trawienie i funkcjonowanie wątroby, oczyszczanie
• Przeciwutleniacz
• Prawidłowy poziom cukru we krwi
• Prawidłowe funkcjonowanie serca
• Naturalne siły obronne- odporność
 

Pragniemy poinformować, że nie możemy już podawać twierdzeń na naszej stronie, które mogłyby sugerować jakiekolwiek działanie lecznicze ziół lub grzybów. Obecne prawodawstwo UE zabrania tego. Mimo że tradycyjna chińska medycyna działa od tysięcy lat i została przetestowana na niezliczonych pacjentach. Jednocześnie nie możemy wspominać o efektach potwierdzonych przez obecne badania naukowe, ale wierzymy w zdrowy rozsądek naszych klientów. Szczegółowe informacje na temat ziół i grzybów są dostępne w publicznie dostępnych źródłach w Internecie. Cenne informacje są stronie www.cinskyherbar.cz lub www.tcmencyklopedie.cz.

Gdzie można kupić nasze produkty?

Zobacz terapeutów, którzy nam zaufali 


Sprawdź gdzie znajdują się najbliższe punkty sprzedaży.
WYŚWIETL NAJBLIŻSZYCH DYSTRYBUTORÓW