Hericium

IMG_6149

Inne nazwy:

 • j. czeski - korálovec ježatý
 • j. japoński - yamabushitake
 • j. chiński - hóu tóu gū
 • j. łaciński - Hericium erinaceus
 • j. polski – soplówka jeżowata

 

Opis terapeuta: 

Hericium, czyli soplówka jeżowata jest specjalnym grzybem podobnym do grzywy lwa i ma stosunkowo różne działanie.
W praktyce używam go w czterech sytuacjach.
 
Po pierwsze, grzyb Hericium jest bardzo dobry w różnych problemach trawiennych, zwłaszcza gdy towarzyszy temu gorąco. Medycyna chińska opisuje te stany jako gorąco w żołądku. Grzyb Hericium ma zdolność do harmonizacji żołądka i układu trawiennego oraz chroni i łagodzi błonę śluzową, dlatego jest stosowany w zaburzeniach układu pokarmowego, takich jak: zapalenie żołądka, wrzody żołądka, zgaga, refluks, a także poprawia trawienie. Może złagodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego. Jeśli chcemy używać Hericium do harmonizacji przewodu pokarmowego, lepiej jest go używać w postaci proszku, nie ekstraktu. W ofercie MycoMedica jest jedna mieszanka zawierająca Hericium w postaci proszku.  
Drugi obszar, w którym używam Hericium to różne problemy neurologiczne, takie jak demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, neuropatia lub neurastenia. Obecnie Hericium jest przedmiotem wielu badań, które badają jego zdolność do stymulowania produkcji NGF (czynnik wzrostu nerwów). NGF to białko, które pobudza wzrost komórek nerwowych i pomaga nerwy nie tylko chronić, ale także je naprawiać, jeśli są uszkodzone. Według najnowszych badań NGF również poprawia przeżycie ludzi po zawale serca. Zmniejsza ryzyko niewydolności serca.
Starsi Chińczycy znali te możliwości i wykorzystali je do wspierania prawidłowych funkcji umysłowych, pamięci, i koncentracji. Chodzą do mnie również studenci, którzy stosują grzyba Hericium w okresie egzaminów.
Jego użycie wskazane jest, w walce ze stresem zwłaszcza jeśli stres przejawia się na ciele (tak zwana somatyzacja stresu). Stany te objawiają się w różny sposób, są to ścisk wokół żołądka lub klatki piersiowej, gula w gardle, uczucie wewnętrznego drżenia, napięcie, zespół przedmiesiączkowy, drażliwość, depresja, nieregularny cykl itd. Objawy są spowodowane tak zwaną stagnacją wątroby i są zwykle nasilonymi emocjami. W tym przypadku grzyb Hericium powinien być uzupełniony chińskimi ziołami, które mogą uwalniać stagnację wątroby, jak np. mieszanka uwalniająca wątrobę, która znajduje się także w Zielniku grzybów.
Podobnie jak inne grzyby, Hericium ma znaczące działanie immunomodulacyjne i przeciwnowotworowe. Jest stosowany w leczeniu nowotworów górnej i środkowej części przewodu pokarmowego i wątroby. Jest często stosowany do regulacji Helicobacter pylori.
Na zakończenie muszę podkreślić, że, soplówka to bardzo smaczny grzyb, jeżeli jest podawany jako potrawa. Patrz  Przepisy.

Zastosowanie testowane w praktyce:

 • regulacja problemów żołądkowo-jelitowych, szczególnie w zapaleniu żołądkowo-jelitowym + Reishi, Shiitake, Coprinus
 • profilaktyka nowotworowa, zwłaszcza raka żołądka, jelit, przełyku i skóry - w zależności od typu nowotworu
 • wzmocnienie układu odpornościowego + jakikolwiek grzyb leczniczy
 • uzupełnienie terapii w chorobach nerwowych + Reishi, Cordyceps
 • złagodzenie nastrojów depresyjnych + Cordyceps
 • zaburzenia snu i niepokój + Reishi

Inne motywy stosowania Hericium:

Problemy żołądkowe, zapalenie błony śluzowej żołądka, łagodzi błony śluzowe, Helicobacter pylori, celiakia + Resihi, neurastenia, stres, oddziałuje na czynnik NGF w chorobach neurodegeneracyjnych (demencja, choroba Parkinsona (z depresją + Cordyceps), choroba Alzheimera (+ Reishi), stwardnienie rozsiane...), poprawia funkcje układu nerwowego, neuropatia, koncentracja, poprawia perystaltykę jelit (wywar z suszonego Hericium), odporny na staphylococcus, choroby nowotworowe (żołądka, przełyku, jelita grubego, wątroby, szyjki macicy), stres, niepokój.

Charakterystyka TMC:

 • temperatura – neutralna
 • smak – słodki, nudny
 • tropizm – śledziona, żołądek, serce (wg innych źródeł + wątroba, nerki lub wszystkie układy)

Działanie wedlug tradycyjnej medycyny chińskiej:

 • wzmacnia żołądek i reguluje jego Qi
 • uzupełnia śledzionę i pomaga przy trawieniu
 • uspokaja ducha Shen i wzmacnia aktywność mózgu
 • działa na wszystkie układy narządów

Krótki opis

Hericium erinaceus (soplówka jeżowata, j. japoński Yamabushitake, j. chiński Hou Tou Gu, j. angielski Lion´s Mane). Nazwę czeską i angielską otrzymało Hericium według kształtu owocnika. Przypomina koral morski lub grzywę lwa. Owocniki są duże około 7-15 cm, ale mogą być znacznie większe, do 40 cm. Owocniki są puszyste, a na spodzie są "rozstrzępione" ze zwisami, które są podobne do kolców. Hericium rośnie na pokaleczonych drzewach liściastych i na pniach, zwłaszcza na obszarach półkuli północnej. Możemy zatem znaleźć miejsca w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Hericium jest grzybem jadalnym i bardzo smacznym. Ma miejsce w gastronomii azjatyckich narodów. Nie jest tylko potrawą, ale lekiem, który jest używany głównie w medycynie tradycyjnej w Azji, a także w Chinach. Grzyb znany był również Indianom Północnoamerykańskim, istnieją dowody, że nosili proszek stale przy sobie i wykorzystali jego właściwości lecznicze do leczenia otwartych ran, zwłaszcza do dezynfekcji i zatrzymania krwawienia. "Naukową" dokumentację grzyba wykonano dopiero w XVIII wieku. Zrobiło to dwóch mykologów, pierwszym był Francis J. B. F. Bulliard, który nadał mu nazwę Hydnum erinaceus, a swoją obecną nazwę dostało Hericium od Ch. H. Persoona w 1797 roku.
Wiedza o efektach leczniczych grzyba rozprzestrzeniła się szybko i dlatego zaczęto go badać naukowo. Istnieje wiele badań, testów, które potwierdzają skuteczność Hericium. W rezultacie zapotrzebowanie na ten produkt wzrosło, dlatego zaczęto go hodować komercyjnie.

Zakończenie

Hericium jest bardzo specjalnym grzybem, zarówno pod względem kształtu, jak i efektów. Należy podkreślić głównie jego wpływ na peryferyjny i centralny układ nerwowy. Pod tym względem jest dość specyficzny i niepowtarzalny.

Gdzie można kupić nasze produkty?

Zobacz terapeutów, którzy nam zaufali 


Sprawdź gdzie znajdują się najbliższe punkty sprzedaży.
WYŚWIETL NAJBLIŻSZYCH DYSTRYBUTORÓW