Mycomedica

Hericium

IMG_6149

Inne nazwy:

 • j. czeski - korálovec ježatý
 • j. japoński - yamabushitake
 • j. chiński - hóu tóu gū
 • j. łaciński - Hericium erinaceus
 • j. polski – soplówka jeżowata

 

Opis terapeuta: 

Hericium lub soplówka jeżowata jest specjalnym grzybem podobnym do grzywy lwa i ma stosunkowo różne działanie.
W praktyce używam go w czterech sytuacjach.
 
Po pierwsze, Hericium jest bardzo dobry w różnych problemach trawiennych, zwłaszcza gdy towarzyszy temu gorąco. Medycyna chińska opisuje te stany jako gorąco w żołądku. Hericium ma zdolność do harmonizacji żołądka i układu trawiennego oraz chroni i łagodzi błonę śluzową, dlatego jest stosowany w zaburzeniach układu pokarmowego, takich jak: zapalenie żołądka, wrzody żołądka, zgaga, refluks, a także poprawia trawienie. Może on uspokoić błonę śluzową przewodu pokarmowego. Jeśli chcemy używać Hericium do harmonizacji przewodu pokarmowego, lepiej jest go używać w postaci proszku, nie ekstraktu. W ofercie MycoMedica znajdziesz jedną mieszankę zawierającą Hericium w postaci proszku.  
Drugi obszar, w którym używam Hericium to różne problemy neurologiczne, takie jak demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, neuropatia lub neurastenia. Obecnie Hericium jest przedmiotem wielu badań, które badają jego zdolność do stymulowania produkcji NGF (czynnik wzrostu nerwów). NGF to białko, które pobudza wzrost komórek nerwowych i pomaga nerwy nie tylko chronić, ale także je naprawiać, jeśli są uszkodzone. Według najnowszych badań wspieranie NGF również poprawia przeżycie ludzi po zawale serca. Zmniejsza ryzyko niewydolności serca.
Starsi Chińczycy znali te możliwości i wykorzystali je do wspierania funkcji umysłowych i pamięci, koncentracji. Chodzą również studenci, którzy biorą Hericium w okresie egzaminów.
Jego użycie wskazane jest, jeśli jesteśmy w stresie, zwłaszcza jeśli stres pojawia się na ciele (tak zwana somatyzacja stresu). Stany te objawiają się w różny sposób, są to ścisk wokół żołądka lub klatki piersiowej, knedel w gardle, uczucie wewnętrznego drżenia, napięcie, zespół przedmiesiączkowy, drażliwość, depresja, nieregularny cykl itd. Objawy są spowodowane tak zwaną stagnacją wątroby i są zwykle nasilonymi emocjami. Hericium powinno być uzupełnione chińskimi ziołami, które mogą uwalniać stagnację wątroby. Podobnie jak w jednej mieszance uwalniającej wątrobę, która znajduje się także w Atlasie grzybów.
Na koniec, podobnie jak inne grzyby, Hericium ma znaczące działanie immunomodulacyjne i przeciwnowotworowe. Jest stosowany w nowotworach górnej i środkowej części przewodu pokarmowego i wątroby. Jest często stosowany, jeśli ma być regulowany Helicobacter pylori.
Na zakończenie muszę podkreślić, że, soplówka to bardzo smaczny grzyb, jeżeli jest opracowany jako potrawa. Patrz  Przepisy.

Zastosowanie testowane w praktyce:

 • regulacja problemów żołądkowo-jelitowych, szczególnie w zapaleniu żołądkowo-jelitowym + Reishi, Shiitake, Coprinus
 • zapobieganie rakowi, zwłaszcza rakowi żołądka, jelit, przełyku i skóry - w zależności od typu nowotworu
 • wzmocnienie układu odpornościowego + jakikolwiek grzyb leczniczy
 • uzupełnienie terapii w chorobach nerwowych + Reishi, Cordyceps
 • zmniejszenie nastrojów depresyjnych + Cordyceps
 • zaburzenia snu i niepokój + Reishi

Inne motywy użycia Hericium:

Problemy żołądkowe, zapalenie błony śluzowej żołądka, łagodzi błony śluzowe, Helicobacter pylori, celiakia + Resihi, neurastenia, stres, działa na czynnik NGF w chorobach neurodegeneracyjnych (demencja, choroba Parkinsona (jeśli jest z depresją + Cordyceps), choroba Alzheimera (+ Reishi), stwardnienie rozsiane...), poprawia funkcje układu nerwowego, neuropatię, koncentrację, poprawia perystaltykę jelit (wywar z suszonego Hericium), odporny staphylococcus, choroby nowotworowe (żołądka, przełyku, jelita grubego, wątroby, szyjki macicy), stres, niepokój.

Charakterystyka TMC:

 • temperatura – neutralna
 • smak – słodki, nudny
 • tropizm – śledziona, żołądek, serce (wg innych źródeł + wątroba, nerki lub wszystkie układy)

Działanie zgodnie z tradycyjną medycyną chińską:

 • wzmacnia żołądek i reguluje jego Qi
 • uzupełnia śledzionę i pomaga przy trawieniu
 • uspokaja ducha Shen i wzmacnia aktywność mózgu
 • działa na wszystkie układy narządów

Krótki opis

Hericium erinaceus (soplówka jeżowata, j. japoński Yamabushitake, j. chiński Hou Tou Gu, j. angielski Lion´s Mane). Nazwę czeską i angielską otrzymało Hericium według kształtu owocnika. Przypomina koral morski lub grzywę lwa. Owocniki są duże około 7-15 cm, ale mogą być znacznie większe, do 40 cm. Owocniki są puszyste, a na spodzie są "rozstrzępione" ze zwisami, które są podobne do kolców. Hericium rośnie na drzewach pokaleczonych liściastych i na pniach, zwłaszcza na obszarach na półkuli północnej. Możemy zatem znaleźć miejsca w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Hericium to grzyb jadalny i bardzo smaczny. Ma miejsce w gastronomii azjatyckich narodów. Nie jest tylko potrawą, ale lekiem, który jest używany głównie w medycynie tradycyjnej w Azji, a także w Chinach. Znany był również Indianom Północnoamerykańskim, istnieją dowody, że nosili proszek stale przy sobie i wykorzystali jego właściwości lecznicze do leczenia ran otwartych, zwłaszcza do dezynfekcji i zatrzymania krwawienia. "Naukową" dokumentację grzyba wykonano dopiero w XVIII wieku. Zrobiło to dwóch mykologów, pierwszym był Francis J. B. F. Bulliard, który nadał mu nazwę Hydnum erinaceus, a swoją obecną nazwę dostał Hericium od Ch. H. Persoona w 1797 roku.
Wiedza o efektach leczniczych grzyba rozprzestrzenia się szybko i dlatego grzyb zaczął być badany naukowo. Istnieje wiele badań, testów, które potwierdzają skuteczność Hericium. W rezultacie zapotrzebowanie na ten produkt wzrosło, a zatem jest komercyjnie uprawiany.

Zakończenie

Hericium jest bardzo specjalnym grzybem, zarówno pod względem kształtu, jak i przez swoje działanie. Konieczne jest podkreślenie głównie jego wpływu na peryferyjny i centralny układ nerwowy. Przez to jest dość specyficzny i niepowtarzalny.

Gdzie można kupić nasze produkty?

Rozległa sieć dystrybutorów w całej Republice Czeskiej


Wystarczy sprawdzić u najbliższego sprzedawcy, dystrybutora lub apteki nasze produkty.
WYŚWIETL NAJBLIŻSZYCH DYSTRYBUTORÓW